20
Spa

Trisluoksnės parketlentės

Medinės grindys visais laikais buvo laikomos tinkamiausiu pagrindu po kojomis. Savo natūraliu grožiu, šiluma bei ekologiškumu medinės grindys gerokai išsiskiria iš visų kitų naudojamų grindų dangų, ypač gyvenamosiose patalpose.


Be neabejotinų medinių grindų privalumų, yra ir trūkumų. Vienas iš didžiausių – medienos „vaikščiojimas“, kuris atsiranda dėl klimato sąlygų pokyčių patalpose. Siekiant labiau apriboti nepageidaujamus medinių grindų pokyčius ir kartu leisti vartotojams džiaugtis natūraliu pagrindu po kojomis, praėjusio amžiaus viduryje buvo sukurta trijų sluoksnių konstrukcija.

Buvo ištirta, kad mediena nesitraukia ir nesi­plečia vienodai įvairiomis kryptimis. Mažiausiai mediena juda išilgai. Statmenai rievėms medie­na juda apie 20 kartų labiau, o lygiagrečiai rievėms medienos judėjimas būna net 50 kartų didesnis.

Be savo unikalios konstrukcijos, trijų sluoks­nių parketlentės turi ir daugiau pranašumų, palyginti su įprasto masyvo parketu.

Vienas didžiausių – gamyklinis lakavimas, alyvavimas. Parketlentės yra padengtos 5-6 sluoksniais labai atsparaus, ekologiško, UV spinduliais apdoroto pramoninio lako arba eko­logiškai švaria, medienos atsparumą stiprinan­čia alyva. Gamyklinis šlifavimas bei lakavimas (aliejavimas) leidžia pasiekti tokį rezultatą, kokio neįmanoma pasiekti šlifuojant bei lakuojant rankomis.

Kokio atsparumo grindų Jums reikia

Renkantis medines grindis, svarbu apgalvoti, kokioje patalpoje jos bus. Jeigu tai miegamasis ar retokai naudojama svetainė, Jums puikiausiai tiks ir minkštesnės medienos: juodalksnio, beržo ar maumedžio parketlentės. Norint parketlentes kloti koridoriuje, reikėtų rinktis kietesnę medie­ną: ąžuolą, buką, uosį, klevą ir pan.

Trisluoksnės parketlentės labiausiai pritaiky­tos gyvenamosioms patalpoms.

Tačiau tai nereiškia, kad jų negalima kloti ir visuomeninės paskirties patalpose. Paklojus parketlentes patalpose, kuriose žmonių srau­tas yra didelis, rekomenduojama jas padeng­ti papildomu ypač atsparaus lako sluoksniu. Reikėtų rinktis laką, kurio sudėtis atitinka gamyklinį lakavimą, skirtą parketlenčių atspa­rumui sustiprinti. Tą patį galima padaryti ir patalpose, kuriose yra didelė tiesioginio vandens patekimo ant grindų tikimybė, pavyz­džiui, virtuvėje.

Rinkdamiesi parketlentes, atkreipkite dėmesį: kuo didesnė grindų spalvinė gama bei kuo jose daugiau šakų, tuo mažiau pastebimi įbrėžimai.

Kaip rinktis atspavį

Trisluoksnių parketlenčių atspalvių gama labai plati. Galite rinktis nuo ypač šviesių, turinčių gelsvą atspalvį klevo, uosio bei švelniai rausvų buko ar juodalksnio iki solidžiai tamsių egzotškų medžių arba dabar sparčiai populiarėjančių sendintų ąžuolo, buko, uosio ir kitų mums įpra­stų medienų.

Vakaruose populiarėja sendintos medienos parketlentės. Anksčiau tam reikėdavo medieną laikyti vandenyje kelis šimtmečius. Dabar šiam efektui pasiekti naudojama speciali technologija, kurios metu mediena apdorojama specialiose kamerose, kuriose temperatūra siekia iki 230° C, o spaudimas – 19 bar. Sendinimo metu nenaudo­jamos jokios cheminės medžiagos, todėl gaminys ekologiškai švarus.

Sendinta mediena yra sodriai tamsios spalvos ir gali būti alternatyva egzotiškiems medžiams. Termiškai apdorota mediena ne tik gražiai atro­do, bet ir įgauna papildomų savybių: ji net 50% mažiau nei įprasta mediena įgeria vandens; ji beveik dvigubai stabilesnė, tai leidžia minimi­zuoti medienos „vaikščiojimą“ eksploatuojant grindis.

Žinoma, kiekvienas žmogus atspalvius renkasi pagal skonį ir stengiasi pritaikyti prie interjero. Paprastai patalpose, kuriose maža natūralios šviesos, geriau rinktis šviesesnių atspalvių grin­dis. Tai suteikia šilumos bei jaukumo. Ten, kur yra dideli langai ir saulės šviesa patenka lengvai, puikiausiai tiks solidžių tonų sendinta ar egzo­tiška mediena.

Kadangi medis yra natūralus produktas, per pirmus porą mėnesių jis truputį pašviesėja, įgaudamas natūralų atspalvį. Todėl norint išlai­kyti vienodą viso grindų ploto atspalvį, pirmus porą mėnesių po grindų paklojimo reikėtų vengti tiesti kilimus.

Trisluoksnės parketlentės paprastai parduoda­mos jau gamykloje padengtu paviršiumi: lakuo­tos arba aliejuotos. Kartais galima įsigyti parket­lenčių nepadengtu paviršiumi. Tada atsiranda laisvė Jūsų fantazijai. Galite grindims suteikti ne tik norimą blizgesį, bet ir atspalvį.

Gamyklinis lakavimas parketlentėms suteikia ypač didelį atsparumą bei lygumą. Pusiau bliz­gus lakas išryškina medienos raštą bei suteikia grindims naujumo įspūdį. Lakuotas grindis paprasta prižiūrėti, jas atnaujinti reikia daug rečiau negu aliejuotas.

Aliejuota mediena ypač šilta bei maloni, ji suteikia būstui jaukumo. Atsiradę įbrėžimai ant aliejuoto paviršiaus mažiau pastebimi. Tačiau aliejuotas grindis sunkiau prižiūrėti ir reikia dažniau atnaujinti.

Kiek parketlenčių įsigyti

Perkant parketlentes svarbu prisiminti, kad jų reikės dau­giau, negu sudaro grynasis kambario plotas. Reikia įvertinti kampų, sunkiai prieinamų vietų kiekį. Paprastai parketlen­čių išeiga kambario plotą viršija 5-10%.

Klojimo kryptis

Gamintojai paprastai rekomenduoja parketlentes kloti išilgai kambario, pageidautina lango kryptimi. Tai suteikia kam­bariui daugiau erdvės bei paslepia sujungimus. Didesnėse patalpose ypač efektingai atrodo vienos juostos parketlentes. Jos labai sustiprina erdvės pojūtį. Svarbu prisiminti, kad maksimalus kambario plotis neturėtų viršyti 12 m, antraip reikia palikti papildomus dilatacinius plyšius.

Kada kloti

Geriausia parketlenčių klojimą atlikti po visų kitų remon­to darbų. Tai padės išvengti nepageidaujamų paviršiaus pažeidimų bei drėgmės. Parketlentes turėtų būti klojamos, kai kambario temperatūra yra 18 – 26°C, o drėgmė patalpoje sudaro 45 – 60 %.

Ko vengti

Dirbdami su medinėmis grindimis, niekada nenaudokite silikono! Norėdami užpildyti atsiradusius nelygumus, naudokite medienai skirtus glaistus. Panaudoję silikoną, galite turėti problemų perlakuojant parketlentes.

Niekada nepalikite drožlių ar pjuvenų grindų konstrukci­joje, nes gali susidaryti pelėsis.

Pasirūpinkite, kad visų baldų kojelės būtų apklijuotos minkš­tu audiniu ir kad nebūtų liečiamasi prie parketo paviršiaus kietomis dalimis. Jokiu būdu netvirtinkite audinio vinimis!

Pirkite baldus tik su minkštos gumos ratukais.

Stenkitės nevaikščioti grindimis smailiakulniais bateliais.

Šildymo sezono metu, ypač patalpose, kur buvo naudotas gipskartonis, patartina naudoti oro drėkintuvus, kad drėgnumas kambaryje nenukristų žemiau 45%.

Prie lauko durų patieskite kilimėlius ir rūpestingai valykitės kojas. Smėlis ir drėgmė labiausiai gadina Jūsų medines grindis!

Parketlenčių priežiūra

Lakuotas parketlentes prižiūrėti lengva ir paprasta. Kas­dieniam valymui naudokitės dulkių siurbliu. Galite valyti lengvai sudrėkintu skudurėliu ar kempine. Valymui nenau­dokite šlapio skuduro bei plovimo šluosčių. Dėmėms valyti galima naudoti neutralius valiklius (neturinčius amoniako), kurių pH ne aukštesnis nei 8.

Išsiliejus vandeniui, kuo skubiau nusausinkite grindis! Lakuotų grindų priežiūrai galite naudoti priemones, skirtas lakuotiems paviršiams.

Alyvuotas paviršius turėtų būti valomas dulkių siurbliu. Jeigu reikia, paviršių galite pavalyti neutraliomis valymo priemonėmis be amoniako, kurių pH ne aukštesnis kaip 8.


Jei ieškote meistrų, galinčių pakloti Jūsų pasirinktą dangą, skambinkite tel.: +370 620 54409, arba susisiekite Jūms patogiu būdų, rekvizitus rasite puslapyje „Kontaktai„.