24
Spa

Kaip montuoti gipskartonio plokštes

Statybinės medžiagos iš gipso padeda reguliuoti patalpos drėgnumą ir temperatūrą – sukuriamas harmoningas patalpos mikroklimatas. Statybinės fizikos atžvilgiu saugios, biologiškai patikrintos medžiagos suteikia sveiką gyvenamąją aplinką.


Statytojai pabrėžia du esminius gipskartonio konstrukcijų (toliau GK) privalumus. Tai – greitai įrengiamas (beveik neribotos formos matmenų) interjeras ir sprendimų laisvė, suteikialtma architektams ir užsakovams.

Nors GK gali pasirodyli lengvos ir trapios, bet tai netrukdo įrengti elektros, kanalizacijos ir kitų instaliacinių mazgų, taip pat bet kokio dydžio langų ir durų angų (šiems mazgams rekomenduojama naudoti padidinto atsparumo konstrukcinius elementus – 2 mm storio skardos profilius). Gerokai plonesnė nei analogiško aukščio mūrinė siena, GK pertvara gali siekti net 9,5 m! Jos konstrukcija yra plastiška, kur kas atsparesnė momentinei apkrovai nei minėtoji mūro siena. Statant ilgas pertvaras patariama įrengti (kas 15 m) deformacines siūles, kurios šalina susidarančias apkrovas – deformacijas.

Gipso kartonas yra gana lengvai formuojamas, o tai architektui ar dizaineriui teikia daug galimybių pastato patalpoms ir interjerui planuoti. Reikia tik teisingai pasirinkti tam skirtas lubų pertvarų, grindų ar sienų „apsiuvimo” sistemas.

Kokie turėtų būti reikalavimai GK konstrukcijoms, priklauso nuo to, kokiose patalpose ir kokiu tikslu jos įrengiamos. Kylant vienai ar kitai problemai, gali būti pasiūlyti keli būdai jai išspręsti. Būtent dėl to ir yra sukurtos GK konstrukcijų sistemos, kurios atitiktų joms keliamus tam tikrus reikalavimus. Tą pačią GK sistemą galima naudoti tiek sausose, tiek periodiškai drėgnose patalpose ar patalpose, kurioms keliami priešgaisriniai reikalavimai. Turi skirtis tik sistemoje naudotas GK tipas, t. y. paprastas gipso kartonas, impregnuotas ar priešgaisrinis. Be šių trijų minėtų plokščių rūšių, kurios yra bene populiariausios ir dažniausiai naudojamos, yra gipso plokščių, skirtų specifinėms konstrukcijoms. Pavyzdžiui, gipso plokštė „Fireboard“, armuota stiklo audiniu, skirta metalinių ar medinių konstrukcijų – kolonų ar sijų, ortakių ar kabelių kanalų atsparumui ugniai užtikrinti. Gipso plokštė su švino sluoksniu sulaiko rentgeno spindulių sklidimą ir gali būti naudojama rentgeno ar stomatologinių kabinetų pertvarų, lubų grindų konstrukcijai įrengti. Gipso plaušo plokštę būtų galima rekomenduoti karkasiniams namams stayti, palėpei “apsiūti”, taip pat grindų konstrukcijai įrengti. Patalpose, kuriuose turi būti slopinamas garso atspindys, pavyzdžiui, auditorijose, konferencijų salėse, laukiamuosiuose ir pan., pats tinkamiausias sprendimas – akustinė gipso kartono plokštė.

Problemos sprendimas – sistema

Siūlytume atkreipti dėmesį į žodį „sistema“. Viena GK plokštė kaip konstrukcijos elementas nieko nelemia. Gipso kartono konstrukciją sudaro daugybė elementų. Kiekvienas iš jų yra svarbus, kadangi tik naudojant juos visus galima gauti norimą rezultatą. Tarkime, reikia 60 minučių atsparumo gaisro poveikiui. Norimą efektą galima pasiekti tik sistemos W1 12, kurią sudaro metalinis karkasas, plokšte OKF, tvirtinama ant karkaso iš abiejų pusių dviem sluoksniais, tarp kurių yra mineralinės vatos sluoksnis. Kad pertvara įgytų „prekinę“ išvaizdą, dar reikia glaisto, plokštei tvirtinti prie karkaso – varžtų, o kad būtų pakankama garso izoliacija – perimetrinės garso izoliacijos juostos.

Pasirinkti tinkamą sistemą galima naudojantis techninėmis rekomendacijomis. Jose paprastai būna nurodyti ne tik sistemą sudarantys komponentai, bet ir jų montavimo ypatumai ir pan. Pasirinkus tam tikro gamintojo sistemą, siūlytume naudoti būtent to gamintojo sistemą sudarančius elementus. Kodėl? Gamintojas, pateikdamas vieną ar kitą sistemą, jau būna patikrinęs, kaip ji „dirba“ tam tikromis sąlygomis. Be to, paprastai skiriasi ne tik gamintojų sistemos, bet ir tas sistemas sudarantys komponentai. Pavyzdžiui, skiriasi karkaso konstrukcijoms naudojamų profilių sienučių storis, jų valcavimas, plokštės standūmas ar svoris, vieno ar kito glaisto tvirtumas, – dėl to gaunamas ir kitas rezultatas. Gamintojas, pateikdamas savo techninius sprendimus, kartu prisiima atsakomybę dėl jų. jei naudosite kelių gamintojų konstrukcinius elementus, nė vienas iš jų nenorės prisiimti atsakomybės už visumą. O juk tai mums svarbiausia.

Ko gero, optimalus variantas (tiek garso izoliacijos, tiek standumo ir atsparumo požiūriais) pertvaroms yra sistema W1 12. Tai yra pertvara metaliniu karkasu, prie kurio iš abiejų pusių tvirtinami du GK sluoksniai. Gyvenamųjų patalpų pertvaroms rekomenduojama garso izoliacija turėtų būti 47 dB. Minimalaus storio W1 12 pertvarų sistema kaip tik atitinka šiuos reikalavimus. Be to, du vienas kitą perdengiantys GK plokščių sluoksniai leis įrengti tvirtesnes siūles. Montuojant šią sistemą, reikėtų atkreipti dėmesį į perimetrinę garso izoliaciją. Jei nebus nuslopintas garso sklidimas perimetru, nepadės ir pertvara su ypatinga garso izoliacija. Garso sklidimą perimetru galima nuslopinti naudojant garso izoliacinę juostą. Ji turi būti klijuojama ant visų perimetrinių profilių, šios juostos paskirtis ne tik sulaikyti garso sklidimą perimetru, bet ir neleisti garsui pereiti iš vienos konstrukcijos į kitą. Optimalus variantas luboms – sistema D112. Tai yra dviejų lygią metalinis karkasas, „apsiūtas“ gipso kartono plokšte. Naudojant dviejų lygių karkasą, pakabinamosios lubos mažiausiai reaguoja į perdangų svyravimus. Naudodami šią sistemą lengviau išvengsite įtrūkimų. Lubų sistemoms siūlytume naudoti būtent 12,5 mm storio gipso kartono plokštę, kadangi 9,5 mm plokštei reikalingas tankesnis karkaso žingsnis.


Jei ieškote meistrų, galinčių sumontuoti bet kurio tipo GK plokštes, skambinkite tel.: +370 620 54409, arba susisiekite Jūms patogiu būdų, rekvizitus rasite puslapyje „Kontaktai„.